SERVISNÍ SLUŽBY - 553 622 779

8:00 - 16:00

Princip xerografie

Za vynálezem xerokopírovací technologie stojí snaha studenta Chestera Carlsona, který pracoval jako analyzátor patentových návrhů v oblasti elektroniky. Hodiny a hodiny se musel probírat dokumenty a technickými nákresy a připravoval dokumentaci pro patentový úřad. Při tom potřeboval vytvořit mnoho kopií a začal přemýšlet, jak si práci ušetřit – překreslování plánů trvalo hodiny a fotografování bylo drahé.

Carlson založil svůj nápad na tom, že některé materiály mění své elektrostatické vlastnosti, když jsou vystaveny světlu. Roky výzkumu vedly k patentu, který byl podán v roce 1942 pod názvem elektrická fotografie. Slovo xerografie bylo užito až později, pochází to z řeckých slov „suché psaní.“

Současné kopírky, ale také laserové tiskárny, pracují na základě přenosu suchého práškového toneru. Na základě dat, získaných z předlohy nebo z počítače je modulován laserový paprsek, který exponuje elektrografický světlocitlivý vodivý válec tak, že vznikne latentní obraz. Vyvíjecí jednotka obsahuje záporně nabitý práškový toner, který je emitován na povrch vodivého válce a uchytí se na místech exponovaných laserem. Papír přicházející do tiskové jednotky je kladně nabit a při styku s elektrografickým válcem dojde k přenosu toneru na papír pomocí přenosového válce. Přebytečný náboj z povrchu papíru je odstraněn a zůstane pouze náboj držící částice toneru.

Teplo tavící jednotky potom zafixuje toner na papíru, proto jsou dokumenty vycházející z laserové tiskárny nebo kopírky teplé.

Historie kopírek

Chester Carlson sice vymyslel a patentoval princip xerografie už ve čtyřicátých letech, ale těžké časy mu přineslo hledání firmy, která by jeho nápady realizovala v praxi. Po osmi letech se nad ním slitovala Haloid copany, který se později přejmenovala na Xerox Corporation. Carlson později díky prodeji práv zbohatl a věnoval miliony dolarů na charitu.

V roce 1955 ještě pod hlavičkou Haloidu vznikl první automatický kopírovací přístroj, ale až o tři roky později spatřil světlo světa stroj, u kterého stačilo stisknout tlačítko a vyjela papírové kopie, nesl označení 914. To vedlo k rozšíření do kanceláří a úřadů a během pěti let se jich prodalo více než 22 milionů.

V roce 1961 se z Haloidu stal Xerox a během let se technologie dostala lidem tak do povědomí, že se slova „kopírka“ a „xerox“ stala téměř synonymem, a to i přes velký nástup dalších firem.

KONTAKTUJTE NÁS

Jakou tiskárnu vybrat?

Nevíte, zda se vám vyplatí investice do laserové tiskárny? Nebo se bojíte vysokých nákladů na inkoust? Poradíme vám, jakou tiskárnu vybrat.


Proč kopírky od nás?

Dodávka do 24 hodin

Dovoz i odvoz zdarma

Nejlepší ceny

Servis v místě

Odborný servis pro výrobky společností
Nabízíme špičková moravská vína
z Krásné hory

SERVISNÍ SLUŽBY - 553 622 779

8:00 - 16:00